sobota, 24 maja 2014

W maju na działce

W maju na działce jest cudownie. Intensywna zieleń trawników, świeże listeczki ziół, młode pióropusze paproci, ozdobne liście funkii, piękne przyrosty na iglakach, mnóstwo kwiatów w żywych barwach,  mocno wybarwione oraz pachnące bzy, ... I zamiast zabrać się do pielenia zagonu z warzywami - chodzę po działce, podziwiam jej botaniczny świat, dotykam, wącham, ...





















































































































 Więcej zdjęć w dziale Działka

Lubicie bratki...?

Niewybredne co do warunków uprawy, zachwycające dużym wachlarzem barw, aksamitne w dotyku bratki możemy nie tylko podziwiać, ale też (podobnie jak stokrotki) używać do dekoracji potraw, a nawet zjadać. Dzisiaj dodałam je do zupy koperkowej.






środa, 14 maja 2014

Cd. sezonu stokrokowego, czyli wiosenna zupa podlaska





















Składniki zupy ze stokrotkami i serem gorgonzola: 3 ziemniaki, 1 marchew, bulion lub kostka bulionowa, garść stokrotek, ziele (np. bluszczyk kurdybanek, jasnota purpurowa, lebioda, podagrycznik, gałązka lubczyku, koperek), ser gorgonzola, lazur lub inny pleśniowy.

Przepis znajdziecie w dziale Zupy




















PS   Z opowiadań swojej babci wiem, że w czasie wojny ludzie na Podlasiu ratowali się jedząc rozmaite zielsko, a wiosną, na tzw. przednówku, szczególnie zjadano młode listki lebiody.
Lebiodę, czyli komosę białą spożywano najczęściej na surowo, ale także duszono ją (podobnie jak my dzisiaj szpinak). Ma lekko słodkawy smak. Natomiast bluszczyk kurdybanek służył jako przyprawa, stosowany był przy kaszlu. Obecnie w kuchni zastąpiła go pietruszka naciowa.

sobota, 10 maja 2014

Omlet ze stokrotkami


Większość naszych ogrodowych kwiatów jest jadalna. Kilka lat temu smażyłam kwiaty cukinii w cieście naleśnikowym, potem odważyłam się na spożycie pomarańczowych kwiatów liliowców (bez pręcików), a tej wiosny przyszedł czas na stokrotki....
Stokrotki są neutralne w smaku, szybko miękną w trakcie obróbki cieplnej, na talerzu wyglądają bardzo efektownie. Polecam!








Składniki omletu: garść kwiatków stokrotek (bez łodyżek), garść świeżego szpinaku, kępka rzeżuchy, ogrodowej, łyżka masła klarowanego do smażenia, 5 jaj,  płaska łyżka mąki, pół szklanki mleka, sól.

Uwaga: Gdy nie mamy stokrotek, szpinaku i rzeżuchy do omletu możemy dodać ogrodowe chwasty, np. bluszczyka kurdybanka, lebiody zwanej szpinakiem dla ubogich, jasnoty purpurowej, ....






















Bluszczyk kurdybanek



















Rzeżucha ogrodowa z koperkiem



















PS   Roztarty świeży kwiat stokrotki działa wybielająco na piegi.

piątek, 2 maja 2014

Łatwe ciasto na majówkę

Od kilku lat eksperymentuję z ciastami, w których skład wchodzą warzywa (bo wtedy, poza pustymi kaloriami, znajdzie się w nich coś bardziej odżywczego). Na tegoroczną majówkę przygotowałam ciekawe, bardzo łatwe w przygotowaniu, o atrakcyjnym wyglądzie ciasto z dodatkiem szpinaku. Szpinak jest bardzo wdzięcznym zielskiem, bo nie ma swojego wyrazistego smaku, przez co w cieście w ogóle się go nie wyczuwa. Dodaje natomiast wypiekom wilgotności i cudownej, świeżej zielonej barwy. Poniżej zdjęcia trzech  jego wersji.


W formie keksowej z dodatkiem marchewki




 .... z dodatkiem pokrojonej suszonej moreli




















W formie babki z lukrem




















W postaci muffinek




















Przepis na Łatwe ciasto ze szpinakiem w dziale Wypieki i desery. W dziale tym  znajdziecie również przepis na Tort zielono-biały (szpinakowy)