niedziela, 29 września 2013
sobota, 28 września 2013
Gołąbki z kaszą i grzybami
Grzyby leśne, kasza, kapusta, cebula, pietruszka, pieprz, lubczyk - bardzo aromatycznie, smacznie, zdrowo. Przy przyrządzaniu tego dania pachnie nie tylko całe mieszkanie, ale i klatka w bloku i podwórko.
Przepis na Gołąbki z kaszą i grzybami w dziale Dania bezmięsne
wtorek, 24 września 2013
poniedziałek, 23 września 2013
Blok kukurydziano-krówkowy
Zamiast kupowania gotowych ciastek czy batoników, zróbmy bardzo szybki i łatwy w przygotowaniu blok krówkowo-kukurydziany. Na pewno będzie zdrowiej, smaczniej, taniej.
Skład: krówki ciągutki, płatki kukurydziane, masło, gorzka czekolada, ewentualnie rodzynki, orzechy.
Przepis w dziale Wypieki i desery
Skład: krówki ciągutki, płatki kukurydziane, masło, gorzka czekolada, ewentualnie rodzynki, orzechy.
Przepis w dziale Wypieki i desery
sobota, 21 września 2013
Zamiast cukru
Jestem łasuchem i niestety póki co nie potrafię zrezygnować z jedzenia słodkości i to kilka razy dziennie. Dlatego od dawna staram się cukier i sklepowe słodycze zastępować zdrowszymi od nich produktami. Jem dużo surowych i suszonych owoców, swojej produkcji konfitury i dżemy, piekę ciasta starając się, by były wykonane ze świeżych i zdrowszych niż w popularnych przepisach produktów, kupuję miód, gorzką, a nie mleczną czekoladę, ...
Ostatnio zaopatrzyłam się też w stewię - roślinę o bardzo słodkich liściach. Robię napar z jej listeczków i słodzę nim np. koktajl truskawkowy, doprawiam barszcz czerwony, zupę pomidorową, czy kompot z jabłek.
Na zdjęciu stewia i mój ulubiony miód gryczany
Dzisiaj trzy łyżki naparu ze stewii dodałam do rozgotowania jabłek na mus do szarlotki.
Przepis na Szarlotkę w dziale Wypieki i desery
piątek, 20 września 2013
Grzybobranie
Nie umiem i nie lubię zbierać grzybów. Za to mój mąż przynajmniej raz w sezonie musi się specjalnie na nie wybrać. Zimno, pada, a on po pracy do lasu. Mało tego, po powrocie z pełnym koszyczkiem wszelakich kapeluszy, sam je oczyścił. W takiej sytuacji z przyjemnością je odgotowałam i teraz przyrządzam tak, jak mu smakują.
Uwaga: Kołpak, czyli płachetka zwyczajna, zwany jest w innych regionach kraju pod nazwami - niemka, turek, bydlarka, ...
Mieszanka grzybów leśnych odgotowana, a następnie zrumieniona na patelni, podawana z kwaśną śmietaną, suto oprószona czarnym i ziołowym pieprzem.
Babka ziemniaczana z sosem grzybowym i pomidorami
środa, 18 września 2013
Niedziela w Białostockim Muzeum Wsi
Na Podlasiu od ponad tygodnia zimno i deszczowo, ale w weekend nie zrezygnowaliśmy z pobytu na świeżym powietrzu. W sobotę odwiedziliśmy nasze siedlisko, a w niedzielę pojechaliśmy do Białostockiego Muzeum Wsi na festyn pn. "Podlaskie Ziołami Pachnące". Chętni mogli obejrzeć pokaz szatkowania kapusty, tłoczenia oleju lnianego, czy zapoznać się z cyklem produkcyjnym leśnej bimbrowni. Imprezie towarzyszyły śpiewy zespołów folklorystycznych. Na festynie było dużo wystawców sprzedających regionalne specjały, ludowe rękodzieło, sadzonki ziół i roślin ozdobnych. Zakupów dokonaliśmy całkiem sporo, a wśród nich sery korycińskie o różnych smakach, potrawy tatarskie (kibiny, pieremiacze, czebureki), miód gryczany i malinowy, krzewinki ziół oraz wrzosów...
Obok skansenu znajduje się Folwark Nadawki. Skusiliśmy się tam na pielmienie z nadzieniem rybnym, szarlotkę na gorąco z lodami i bitą śmietaną no i oczywiście - ja na espresso, a mąż na herbatę. Pobyt w lokalu umilała muzyka na żywo w wykonaniu zespołu cygańskiego. Na skorzystanie z bani znajdującej się na terenie Folwarku zabrakło czasu, ... i ... odwagi.
Wyjazd udany.Białostockie Muzeum Wsi i Folwark Nadawki znajduje się 5,5km w kierunku północnym od centrum Białegostoku.
Zdjęcia specjałów tatarskich dostępnych na festynach w dziale Wycieczki i imprezy
wtorek, 10 września 2013
Miodownik na jabłkach
Kilka dni temu małżonek kupił na targu świeży, płynny, cudownie pachnący miód pochodzący z jednej z naszych lokalnych pasiek. Na Podlasiu pszczoły mają się dobrze, miodobranie w tym roku jak najbardziej udane. Co prawda słoik 0.9l kosztuje 35 złotych, ale przecież podlaski miód jest najlepszy.
Cztery łyżki miodu zużyłam do ciasta.
Przepis na Miodownik z jabłkami w dziale Wypieki i desery
poniedziałek, 9 września 2013
Śledź na rukoli i jabłkach
Wiosną i latem nie kupuję i nie jem śledzi, ale kiedy zbliża się jesień przypominam o nich. Tacka filetów w oleju, jabłka, rukola i gotowa kolacja.
Przepis na sałatkę w dziale Potrawy z ryb
Przepis na sałatkę w dziale Potrawy z ryb
czwartek, 5 września 2013
Poziomki bezrozłogowe
Po ponad dziesięciogodzinnym dniu pracy (najpierw w szkole, potem na działce) - nagroda w postaci deseru. Lody o smaku limonki z dodatkiem dwóch garści świeżo zerwanych poziomek to naprawdę rarytas. Przeżyłam pół wieku, a nigdy we wrześniu nie jadłam poziomek prosto z krzaka. Jednym słowem wyhodowane przeze mnie z nasion poziomki bezrozłogowe udały się. Od lipca praktycznie bez przerwy owocują, krzaczki przybierają coraz to większą objętość i wciąż pojawiają się na nich nowe kwiaty. Zgodnie z nazwą - rozłogów nie wypuściły.
Uwaga: O poziomkach na mojej działce pisałam też w poście z 12 lipca.
środa, 4 września 2013
Po wykopkach
Ziemniaki wykopane (dzięki dużej pomocy mamy), wybieramy więc największe, ścieramy je i pieczemy babkę - tradycyjne danie Podlasia.
A z masy ziemniaczanej, która nie zmieściła się do foremek - placek na kiełbasce
PS Jak u większości Podlasian nasze ziemniaki są odmiany Irga. Kilka lat temu zdecydowaliśmy się na ich sadzenie ze względu na wysoką odporność na wirusy, poza tym należą one do typu B - są średnio wczesne, ładnie wyglądają ugotowane w wodzie ze względu na białokremowy miąższ, wyśmienicie nadają się do robienia placków oraz babek. Są smaczne.
Irgi do zup-kremów - nie polecam.
niedziela, 1 września 2013
Subskrybuj:
Posty (Atom)